A Lapis család honlapja.

Az oldal leginkább a Lapis család eredetével foglalkozik, tartalmazza a legifjabb Lapisoktól kiindulva Lapis Mihályon (a Lapis család eredetének kutatását megalapozó nagypapámon), és rajtam, Lapis Kristófon át egyenes apai ágon addig, ahol épp tart.


 

Lapis Mihály: Egy régi magyar család - A mezőtúri Lapis család

 

A Lapis családnév eredete

A családnévkutatók és a nyelvelemzők közül Kázmér Miklós és Zolnay Gyula érdekes módon a Lapis családnevet a Lapos családnévvel hozzák összefüggésbe, illetve a kettőt egyenlővé teszik. Kázmér Miklósnak a "Régi magyar családnevek szótára a XIV-XVII. században" c. munkájának a 665. oldalán a Lapis lásd Lapos ráutalást találjuk. A Lapos címszó alatt több nevet is idéz a különböző forrásokból és Lapis Pétert is felsorolja 1720-ból, mint a Lapos, Lapus, Lapws családnevek közé tartozót. Így pl.:

- 1334-ből: - Joannem Lapws

- 1420-ból: - Michaelem Lapus

- 1542-ből: - Matheus Lapws

- 1720-ból: - Petrus Lapis                            /1. sz. melléklet/

Zolnay Gyula a "Magyar oklevél szótár" c. munkájának 574. oldalán ugyancsak a Lapis lásd Lapos hivatkozást alkalmazza, függetlenül attól, hogy a lapos, lapus, lapis szó melléknév, tulajdon- vagy családnév-e? Mint pl.:

- 1297-ből: - Lapus Nyár úton körülbelül a Kysduna vízig kijelölve /Per viam a Lapus Nyar usque ad aquam Kysdunad vocatam .../

- 1429-ből: - Ldislao Lapus

- 1453-ból: - Az erdő Lapiserdőnek nevezett azon részében ... /In quadam Silua Lapiserdee vocata .../

E két nyelvelemző nézetét nem lehet elfogadni e két családnév azonosságát illetően. A Lapis családnévnek nem lehet köze a Lapos családnévhez.


A Lapis családnév - kialakulásának idejét és helyét tekintve, ami a 13. század és ÉK-Magyarország - kézenfekvőbb és logikusabb, hogy a lapis, -dis /nom. gen/ = kő, szikla, szirt jelentésű latin szóból ered, hiszen a római korból származóan több fogalom és földrajzi hely megnevezése latin nyelven ismeretes volt már a honfoglaló törzsi területeken is, amelyeket átvett és használt a letelepedő magyarság. Ilyen kifejezések voltak például:

- lapis moralis = malomkő

- sacer lapis    = határkő

- lapis refúgii   = menedékszirt

- lapis fluvius   = kőpatak, kőfolyó

A lapis fluvius-ból vélhetően egyszerű magyarítással jött létre a Lapis patak folyónév, illetőleg a Lapispatak Sárosvármegyei helységnév - mai nevén Polské - amely helység a Tarca folyó és a Lapis patak összefolyásának háromszögében kialakult középkori település Eperjestől délre.

Lapispatak helységet /oppidum Sarosiensis/ mind a leleszi, mind a jászói konvent 13-14. századi oklevéltárához tartozó helység- és birtoklajstromaiban megtalálhatjuk. A helységnév írásmódja a különböző oklevelekben egymástól eltérő, különböző formát mutat, mint pl.:

Lapispatak              Lapijspatak              Lapispathaka             Lapuchpotok              Lapúpotok                  Lapuspathaka

Kázmér Miklós Lapispatakot - az előbbiekben idézett munkájában - birtok, lakó- vagy származási helyként jelöli meg és több ilyen nevű személyt felsorol mint onnan származót a 16-17. századból:

- 1580-ból: - Matheus Lápispataki

- 1595-ből: - Lapúpataky György

- 1655-ből: - Michael Lapispataky

A Lapispataky családnál - amely tehát a sárosvármegyei Lapispatakról veszi a származását - származási helyként már a 13-15. században megjelenik a Lapis birtoknév használata is a Lapispatak helységnév helyett, a Lapuch, Lapus, Lapis, Laap és Láp nyelvi formákban. A Lapis birtokot /possessió/ a leleszi konvent 1223-1432. évi oklevéltárának család- és birtoknév indexében találjuk meg.

Már 1263-ból is találunk egy oklevelet, amelyben ...István és más Lapuchy /de Lapuch = Lapispataky/ nemesek ... király elé terjesztett leveléről van szó. Egy 1358. évi jelentésben pedig, amit egy Péter nevű lapispataki pap és somosi alesperes az egri püspök vikáriusának küldött, Bodon ispán Dezső fiát Lapusi = Lapispataki előnevű Dezső /... Deseu de predicta Lapus .../ néven nevezte.

A magyarországi középkori oklevelekben a nemesi származású családok nevét a származási hely neve elé írt de /a németben a von/ praepositióval képezték. Így alakult ki a de Lapispatak-ból a Lapispataky családnév.

 

A Lapispataky - de Lapispatak - elő- vagy családnévvel első ízben az Aba-nemzetséghez tartozó Somosy György ispán /comes/ fiát, Bodon ispánt találjuk egy, a III. András király által 1290-1301 között kiadott oklevélben, amelyben megparancsolja az egri káptalannak, hogy vizsgálja ki Lapuspataky Bodun fiainak, Istvánnak, Dezsőnek és Péternek a panaszát a kerekkői váruk elfoglalásáról és Lapuspathaka nevű birtokuk ismételt pusztításáról.

Lapispataky Bodon fiai közül többen is ezzel a családnévvel szerepelnek a 14. századi különböző okiratokban, mint pl.:

- 1310-ben: - Mihály mester

- 1320-ban: - István és László

- 1358-ban: - Dezső

A Lapis - de Lapis - családnév változattal a Lapispataky helyett első ízben Bodon ispán Dezső fiának a fiát Lórándot nevezi meg a leleszi konvent oklevéltárában talált 1411. évi perirat az Ardódy Zovárd fia János elleni perben, a de Laap és a Láp névváltozatokat pedig Szirmay Antalnál találjuk meg:

- 1411-ből: - Lapis Lóránd fiát Lászlót /Ladislaum filium Lorandi de Lapis/                                                   /2. sz. melléklet/

- 1416-ból: - Lapis Lóránd fiát Miklóst /Nicolaum filium Lorandi de Laap/                                                   /3. sz. melléklet/

- 1416-ból: - Láp előnevű család - Lapispataky - mezei jószága ... /Láp familiae agnominis ... praedium/          /4. sz. melléklet/

Mindezekből joggal lehet azt vélni, hogy a Lapispataky és a Lapis családnév azonos, vagyis egy családot jelez és már a 13-14. században megtalálhatók az oklevelekben.

A Lapispataky - de Lapispatak, de Lapis - család a 13. századtól a 17. század végéig a Szepes, Sáros, Zemplén, Ugocsa, Borsod, Nógrád és Heves /külső-Szolnok/ vármegyék, tehát ÉK-Magyarország területén volt őshonos, ahol - Az Aba-nemzetségből származóan - jelentős dominiumokat birtokoltak. Egyes ágazatai azonban kiterjedtek más megyék, így Pozsony- Sopron- valamint Vasvármegye területére is:

- 1425-ben: - Lapispataky Zsigmond pozsonyi várispánhelyettes és alispán

- 1435-ben: - Lapispataky Zsigmond pozsonyi várnagy, a mislyei prépostság kegyura

- 1647-ben: - Lapis Erzsébet Lindvay Istvánné

- 1648-ban: - Lapis Tamás

- 1665, -72-ben: - Lapis János

- 1708-ban: - Lapis Éva Molnár Mátyásné

- 1729-ben: - Lapis Ferenc /Franci Lapis/

A Lapispataky családnevet a 17. századi iratokban már majdnem kivétel nélkül mindenütt kettéválasztva Lapis-Pataky formában írták:

- 1666-ban: - Lapis Pataky Mihály és felesége Reviczei Katalin

- 1668-ban: - Lapis Pataky Mihály Czéke faluban lévő birtoka és kuriája

- 1682-ben: - Lapis Pataky Mihály és felesége Nagy Mária

- 1685-ben: - Lapis = Pataky Mihály

                                                                    /5. sz. melléklet/

A kettéválasztott családnév egyenlőségjellel összekötve csak a zemplénvármegyei Czéke falu nemeseinek 1685. évi második összeírásában látható. Ebből az vélhető, hogy ez a régi, a törzsökös Aba-nemzetséghez tartozó család a 17. század folyamán két családi ágra, a Lapis-ra és a Pataky-ra vált szét.

Ezt látszik bizonyítani az is, hogy 1685 után csak a Lapis, illetve a Pataky családnevek találhatóak a Lapis-Pataky helyett a különböző összeírásokban, periratokban valamint a Thököly-Rákóczi szabadságharcok levéltáraiban:

- 1682. -85, -89-ben: - Pataky Ferenc - András, - János, - Márton, - György, - István a Thököly szabadságharc levéltárában

- 1684-ben: - Pataky Mihály a hadviselésre kötelezett nemesek másodrendű összeírásában Sárospatakon

- 1689-ben: - Lapis Mihály /Michael Lapis/ az adózó nemesek összeírásában Megyaszón                            /6. sz. melléklet/

A 17. században mind a Lapis, mind a Pataky család több tagja nemességet szerzett:

- 1648-ban: - Lapis Tamás

- 1651-ben: - Lapis Péter, - András és - Mihály

- 1645-ben: - Pataky Mátyás, - György, - János

- 1663-ban: - Pataky István

Lapis Péter, - András és - Mihály címeres nemeslevelének töredékes példánya a Magyar Országos Levéltár C 90/No 155. sz. levéltári csomagjában található meg. Pataky Mátyás és - György nemeslevelének teljes szövegmásolata a címerkép leírásával együtt Zemplénvármegye nemességi ügyiratai között olvasható latin nyelven.

Érdekesség a két nemeslevélben, hogy mindkét család nemesi címerében azonos címerkép - jobbkezében kardot tartó, emelkedő, kétfarkú arany oroszlán - látható. A heraldikából tudjuk, hogy azonos címerképpel kialakított nemesi címert csak rokon családok tagjainak adományoztak az uralkodók /címertörés/. Ez is amellett szól, hogy a Lapis és a Pataky azonos, rokon család, vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy egyazon család a kettő.

Vélhetjük azonban azt is, hogy a Lapis-Pataky család egyik ága a kettéválás után, az 1600-as évek első felében, véglegesen felvette újból az őseinél már használt, egyszerűbb Lapis családnevet.

A Lapis-Pataky család a Lapis = Pataky Mihály nevű, a zemplénvármegyei Czéke faluban lakó utolsó tagjával /1689, neje Nagy Mária/, az ugyancsak Mihály nevű tiszttartó /1666, neje Reviczei Katalin/ fiával, a 17. század legvégén kihalt, vagy legalábbis mint családnév megszűnt.

A két új családi ág viszont - a Lapis és a Pataky - Megyaszóról, illetve Sárospatakról kiindulva számos utóddal folytatódott tovább.

A megyaszói család két tagja, Mihály notárius /képzett jegyző/ és testvére Péter asztalosmester. az 1770-es évek végén áttelepedett Megyaszóról Túr mezővárosba, ahogyan abban az időben Mezőtúrt nevezték. Itt Lapis Péter utódaiból alakult ki a 18. század végétől a mezőtúri apis család.

 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 45
Heti: 153
Havi: 1 077
Össz.: 179 038

Látogatottság növelés
Oldal: A Lapis családnév eredete
A Lapis család honlapja. - © 2008 - 2024 - lapis.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »