A Lapis család honlapja.

Az oldal leginkább a Lapis család eredetével foglalkozik, tartalmazza a legifjabb Lapisoktól kiindulva Lapis Mihályon (a Lapis család eredetének kutatását megalapozó nagypapámon), és rajtam, Lapis Kristófon át egyenes apai ágon addig, ahol épp tart.


 

Anyakönyvek


A mezőtúri Lapis családról 1738-1895 között összesen 213 anyakönyvi bejegyzést találunk Megyaszó, Mezőtúr és Túrkeve városok református keresztelési, esketési és halálozási anyakönyveiben /Megyaszó 40, Mezőtúr 158, Túrkeve 15/. A legrégibb bejegyzés 1738 május 17-i keltezésű Lapis Péterről és feleségéről Tóth Erzsébetről, amikor is Szepesi György Mária nevű lányának keresztszülőiként vannak bejegyezve a megyaszói ref. keresztelési anyakönyvbe. Ettől kezdve még 13 alkalommal vállaltak keresztkomaság-ot, ami nagy baráti körre és jómódra utal, hiszen ez anyagi kötelezettséget is támaszt a keresztszülő iránt.

Megyaszón 1765-75 között három Lapis Péter is élt egyidejűleg: az öreg, az ifjabb - akit később magát is öregnek nevez az anyakönyv - és ennek a fia Péter, aki már Mezőtúron élt és halt meg 1837. febr. 27-én.

Az ifjabb Lapis Péter atyjával, öreg Lapis Péterrel együtt 1775. febr. 11-én, illetve 13-án halt meg. A halál okát - érdekes módon - nem jegyezték be a halotti anyakönyvbe, így nem tudni, hogy mi okból haltak meg csupán két nap különbséggel.

Péter Mihály /II./ nevű fia 1766-74 között tanult a sárospataki ref. kollégiumban, ahol 1772. júl. 13-án vált subscribens-sé, a kollégium törvényeinak aláírójává, amikor a felsőbb tudományok tagozatába lépett.

Sárospatakról mint képzett jegyző /notárius/ Pozsonyba ment továbbtanulni, majd 1780 körül, a mezőtúri ref. egyház küldötteinek a meghívására, Mezőtúrra költözött, ahol 18 évig városi jegyző, majd 1798-ban városi főbíró is volt. A város és az egyház történetéről írt feljegyzéseket, amelyekből az adat bekerült az egyház protokollumába.

Első felesége a lajoskomáromi Drinóczi Zsuzsánna, második a szentesi Patai János özvegye Balog Erzsébet volt. Három lánya és egy fia - Mihály - született, aki azonban 20 és fél évesen meghalt. Vele ez a Lapis családi ág fiágon kihalt.

Nótárius Lapis Mihály 1815. jan. 7-én halt meg. Emlékezetére az anyakönyvvezető többsoros curriculum vtae-t jegyzett be a halotti anyakönyvbe. /16. sz. melléklet/

Nótárius Lapis Mihály öccse Péter asztalosmester 1798-ban, 33 éves korában, költözött Megyaszóról Mezőtúrra, ahol 1798. nov. 20-án nőül vette a nála 9 évvel fiatalabb, kiskeszii születésű özvegyasszonyt Szendy Erzsébetet, akitől a 32 évi házasságuk alatt kilenc gyermeke született. Köztük a hatodik Sámuel. /17. sz. melléklet/

Lapis Sámuel asztalosmesternek az első nejétől, Újfalusi Máriától kettő, a második nejétől Gecser Zsófiától tizenegy gyermeke született. Ezek közül a tizedik Lajos /1848. jan. 19., Túrkeve/, az utolsó István /1853. okt. 16., Túrkeve/. Mindketten nagy családi ágat növeltek. /18. sz. melléklet/

Sámuel 1847-ben - nem ismeretes, hogy miért - családjával együtt átköltözött Mezőtúrról Túrkevébe, az utolsó négy gyermeke itt született. Túrkevéből csak kevéssel a halála előtt telepedett vissza Mezőtúrra, mert már ott temették el 1869. márc. 14-én. Sámuel Lajos nevű gyermekének az első nejétől Kiss Zsuzsannától 11 gyermeke született, akik közül az első négy korán meghalt. Lajos az 1894. év után elvált, majd Mezőtúrról Hajdúnánásra költözött, ahol nőül vette Nagy Zsuzsánnát, akitől Elemér és Szilárd fiai születtek. Az első neje a válás után, de 1920 előtt, Ernő és Irén gyermekeivel együtt Nagyszalontára telepedett át.

Elemértől Debrecenben, Ernőtől Nagyszalontán növekedett jelentős Lapis ág.

Sámuel legutoljára született fiának, István ácsmesternek, a nála 13 évvel fiatalabb nejétől, Kovács Juliánnától, tíz gyermeke született a 47 évig tartó házasságuk alatt. Közülük hárman korán meghaltak, öten pedig - István, Kálmán, Lajos, Mihály és Károly - mint frontszolgálatos K. u. K. katonák, részt vettek az 1914-18 évi Első Világháborúban.

Sámuel Juliánna nevű lánya /1809-1882/ és férje Krizbai Péter 1878-ban egy 500 kg-os harangot készíttettek a saját költségükön és ajándékoztak a mezőtúri helv. hitvallású újvárosi egyház részére. E harang előbb haranglábon, majd a templom tornyában volt elhelyezve.

 


 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 46
Heti: 218
Havi: 884
Össz.: 178 845

Látogatottság növelés
Oldal: Anyakönyvek
A Lapis család honlapja. - © 2008 - 2024 - lapis.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »